Owsica stanowi jedną z chorób pasożytniczych, wywoływaną przez owsika ludzkiego, typu nicieni barwy białawej. Poznaj najbardziej charakterystyczne objawy tego schorzenia, dotykającego dzieci i dorosłych!
Podstawowy objaw zakażenia owsicą
Fundamentalnym symptomem, występującym po zarażeniu się owsicą jest uporczywy świąd w okolicy odbytu, nasilający się w godzinach wieczornych i nocnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest migrowanie samic pasożytów we wspomniany rejon, celem złożenia jaj. Drapanie się skutkuje dalszym przenoszeniem choroby na pościel, a także inne przedmioty, przez co dochodzi do autoinfekcji.
Pozostałe symptomy
Objawy zakażenia owsicą, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to:
- rozdrażnienie
- bezsenność
- bóle brzucha
- moczenie nocne
- brak apetytu
Wieczorne składanie jaj w okolicach odbytu i krocza skutkować może również zaczerwienieniem tego rejonu, wypryskami, a także zapalenia.
Drogi zakażenia owsicą
Zgodnie z dostępną wiedzą medyczną, istnieją 4 drogi zarażenia się owsikiem ludzkim:
- doustna
- inhalacyjna
- autoinwazyjna
- retroinwazyjna
Pierwsze ze wspomnianych źródeł zakażenia dotyczy transportem jaj owsików do przewodu pokarmowego wraz ze spożywanym jedzeniem. Droga inhalacyjna opiera się na połykaniu jaj wraz z wyschniętymi cząsteczkami kału, z kolei autoinwazyjna zakłada przenoszenie pasożytów z odbytu bezpośrednio do ust, co nierzadko ma miejsce w przypadku dzieci. Zarażenie retroinwazyjne polega powrót nowo powstałych larw do przewodu pokarmowego przez odbytnicę.
Leczenie owsicy
Bezwzględnym wskazaniem do terapii jest stwierdzenie zakażenie owsikami, po uprzedniej mikroskopijnej ocenie próbki kału. Jednym ze środków dostępnych na rynku są tabletki Pyrantelum, które należy stosowaćdoustnie w czasie lub po posiłku, popijając wodą i uprzednio rozgryzając bądź rozkruszając lek.
Dawka Pyrantelum zależna jest od masy ciała pacjenta i należy ją powtórzyć po 2 bądź 3 tygodniach po przyjęciu pierwszej. 14 dni po zakończonym leczeniu należy wykonać kontrolne badanie parazytologiczne, oceniające skuteczność terapii. Warto również wspomnieć, że istnieje możliwość podziału pojedynczej tabletki na mniejsze kawałki, co znacznie ułatwia odpowiednią podaż leku. Przed zastosowaniem należy oczywiście zapoznać się z dołączoną ulotką.